Preskocit navigáciu

Odborný výcvik profesionálnych vojakov Nitrianskej brigády počas cvičenia ALERTEX 2023


Odborný výcvik profesionálnych vojakov Nitrianskej brigády počas cvičenia ALERTEX 2023
V dňoch od 6.6.2023 do 7.6.2023 vykonali príslušníci 11. brigády vzdušných síl Nitra (11. bVzS NR) odborný výcvik so zameraním na pochod členitým terénom, reakciu na kontakt s nepriateľom, poskytnutie prvej pomoci po odsunutí z mínového poľa a evakuáciu raneného ako súčasť mínovej bezpečnosti.

Pochod členitým terénom na trase dlhej viac ako 10 kilometrov začal dňa 6.6.2023 vydaním operačného rozkazu veliteľa čaty v priestore rozmiestnenia. Úlohou čaty bolo vykonať peší presun do priestoru zodpovednosti a následne vykonať defenzívny prieskum oblasti. Cieľ prieskumu pozostával z potvrdenia informácie o pohybe „osôb podozrivých z páchania trestnej činnosti“ s dôrazom na vyhnutie sa spozorovania a priameho bojového kontaktu. Veliaci poddôstojník brigády nadrotmajster Igor Boško, ktorý sa počas výcviku zhostil pozície veliteľa čaty, na záver dňa vyhodnotil úlohy výcviku ako splnené. Obzvlášť bol spokojný s tímom ALPHA, pod vedením veliteľa tímu poručíka Tibora Pipíšku a jeho zástupcu rotného Michala Ráca, ktorý bol svojmu veliteľovi veľkou oporou.

Napriek tomu, že ani príslušníkom tímu ALPHA sa v prvej fáze presunu nepodarilo vyhnúť ozbrojenému stretu s imitačnou skupinou, v závere si viedli viac ako na výbornú. Správne identifikovali „vodcov nebezpečného zoskupenia“ a po celý čas monitorovania ich činnosti zostali neodhalení. Nasledujúci deň profesionálni vojaci 11. bVzS NR absolvovali mínovú bezpečnosť a zdravotnícku prípravu v teoretickej a praktickej rovine, pod taktovkou skúsených pyrotechnikov a príslušníkov obväziska brigády.

Príslušníci vzdušných síl využívajú všetky dostupné formy prípravy s cieľom zvýšiť pripravenosť brániť SR a pomáhať našim občanom vždy a všade tam, kde je to potrebné.

Odborný výcvik profesionálnych vojakov Nitrianskej brigády počas cvičenia „ALERTEX 2023“Odborný výcvik profesionálnych vojakov Nitrianskej brigády počas cvičenia „ALERTEX 2023“Odborný výcvik profesionálnych vojakov Nitrianskej brigády počas cvičenia „ALERTEX 2023“Odborný výcvik profesionálnych vojakov Nitrianskej brigády počas cvičenia „ALERTEX 2023“Odborný výcvik profesionálnych vojakov Nitrianskej brigády počas cvičenia „ALERTEX 2023“Odborný výcvik profesionálnych vojakov Nitrianskej brigády počas cvičenia „ALERTEX 2023“Odborný výcvik profesionálnych vojakov Nitrianskej brigády počas cvičenia „ALERTEX 2023“

Autor: 11. bVzS NR , Foto: 11. bVzS NR - Dátum: 08.06.2023
Čítanosť: 1546
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share