Preskocit navigáciu

Vojakov TF Štefánik privítali doma


Vojakov TF Štefánik privítali doma

Plnenie úloh v Pobaltí v rámci posilnenia východnej hranice NATO úpešne ukončilo 149 príslušníkov Ozbrojených síl SR, kde ešte začiatkom apríla tohto roku vystriedali českých kolegov. Vojakov účelového zoskupenia Štefánik 2017 dnes v 13. mechanizovanom prápore v Leviciach privítal štátny tajomník rezortu obrany Róbert Ondrejcsák a náčelník Generálneho štábu OS SR generál Milan Maxim.

„Naši vojaci sa vrátili z Pobaltia, kde vykonali obrovský kus práce a slúžili veľmi profesionálne. Ich práca bola ocenená nielen našimi partnermi a spojencami v Lotyšsku, ale aj príslušníkmi NATO. Je to veľmi dôležitá misia, keďže sme prispeli do kolektívnej obrany NATO a k ochrane našich blízkych spojencov v Pobaltí,“ ocenil ich zodpovednú prácu a profesionálny prístup k misii štátny tajomník R. Ondrejcsák. Zároveň dodal, že Slovensko sa tým zaradilo ku spoľahlvým partnerom, ktorí berú svoju bezpečnosť vážne.

Takáto výcviková aktivita v zahraničí je v histórii Ozbrojených síl SR vôbec prvou, do ktorej Slovensko nasadilo až do 150 vojakov. „Skúsenosti z prípravy, nasadenia a výcviku veľmi detailne rozoberieme a rozpracujeme, pretože už budúci rok bude obdobné účelové zoskupenie v lete nasadené opäť v priestoroch Lotyšska,“ vyjadril sa generál Milan Maxim, ktorý vyzdvihol prácu a poďakoval všetkým profesionálnym vojakom pod velením majora Vladimíra Moška.

Počas slávnostného nástupu jednotiek účelového zoskupenia štátny tajomník spolu náčelníkom generálneho štábu udelili disciplinárne odmeny  vybraným vojakom, čím ocenili ich mimoriadne nasadenie počas nasadenia. Okrem udelených medailí to bol zápis vybraných štyroch vojakov do kroník materských útvarov, čím sa ich ocenenie natrvalo zapíše a bude vzorom aj pre nasledujúce generácie vojakov.

Počas výcviku sa zapojili do medzinárodných cvičení Summer Shield 2017, ale aj Saber Strike 2017, ktoré sa zameriava na upevnenie spolupráce medzi aliančnými spojencami. Slovenskí vojaci v misii podľa ich veliteľa splnili všetky svoje úlohy. „Domov sme sa vrátili bez vážnych zranení a poškodení vojenskej techniky a materiálu. Všetkým vojakom ďakujem za účasť, odhodlanie a energiu a za to, kým spôsobom vzorne reprezentovali ozbrojené sily, pretože sme za to získali aj medzinárodnú prestíž,“ dodal veliteľ zoskupenia major V. Moško. Ďalšia skupina 150 slovenských vojakov ako súčasť predsunutej prítomnosti by mala v Pobaltí pôsobiť pod kanadským velením.


Vojakov TF Štefánik privítali domaVojakov TF Štefánik privítali domaVojakov TF Štefánik privítali domaVojakov TF Štefánik privítali domaVojakov TF Štefánik privítali doma 2Vojakov TF Štefánik privítali doma 2Vojakov TF Štefánik privítali doma 2Vojakov TF Štefánik privítali doma 2Vojakov TF Štefánik privítali doma 3Vojakov TF Štefánik privítali doma 3Vojakov TF Štefánik privítali doma 3Vojakov TF Štefánik privítali doma 3Vojakov TF Štefánik privítali doma 4Vojakov TF Štefánik privítali doma 4Vojakov TF Štefánik privítali doma 4Vojakov TF Štefánik privítali doma 4Vojakov TF Štefánik privítali doma 5Vojakov TF Štefánik privítali doma 5Vojakov TF Štefánik privítali doma 5Vojakov TF Štefánik privítali doma 5Vojakov TF Štefánik privítali doma 6Vojakov TF Štefánik privítali doma 6

Autor: OOd NGŠ via TO KOd KaMO , Foto: OOd NGŠ - Dátum: 27.06.2017
Čítanosť: 4260
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share